Asjalikult aiamajadest

Asjalikult aiamajadest

Peamine aiamaja hinnamääraja on seinapalgi paksus(puidu kulu), mis on aiamajadel vahemikus 28-70 mm.
Õhema ja paksema seinaga majade põranda pindala ruutmeetri hinnaerinevus võib olla lausa 5x. Oma osa annab ka see, et paksemate seintega suvilatel on kaasas ka paksemast lauast põrand koos jämedamate taladega ja aknad-uksed on pakettklaasidega. Paksem freespalk ja pakettklaasidega avatäited võimaldavad aiamaja kasutamist ka külmematel aastaaegadel. Lihtne nipp on juba aiamaja paigaldamise ajal täita põrandatalade vahe soojustusmaterjaliga, sest hiljem on seda väga raske teha. Lae saab ka hiljem hõlpsasti soojustada. Paksem sein kestab kauem, kostab vähem läbi, ei ole nii aldis soojusliikumistele ja väändumistele. Paigaldamisel peab arvestama sellega, et näiteks pikki 70 mm-iseid freespalke ei jaksa üksinda paika tõsta ja aega kulub oluliselt rohkem.

Aiamajadel on alati kaas koostejuhend(millegipärast tihtipeale pakendi keskel, niiet selle leidmiseks tuleb pool pakki laiali lammutada) ja kinnitusvahendid. Suuremate aiamajade paigaldusel on eriti soovitatav kasutada naelapüssi põranda- ja katuselaudade kinnitamiseks. See annab kõva ajasäästu. Naelapüssi naelad tuleb sel juhul ise hankida, sest pakendis on kaasas on tavalised naelad tavalise haamri jaoks.

Aiamajade katused on tavaliselt viilkatused ja enamasti valitakse katusekatteks bituumensindel(saadaval mitut värvi ja kuju). Sindlit saab paigaldada jaheda ilmaga, sest kuumal suvepäeval hakkab pigi sulama ja katusel käies kahjustub sindli pind ning tagatipuks võib paigaldaja katuselt alla libiseda. Lamekatuste korral peab kasutama kvaliteetset SBS rullmaterjali(tavaliselt vaja kuumutamist).

Levinuim vundamendi liik on killustikule või liivale looditud FIBO plokid u 1m-iste vahedega.
Suuremate suvemajade puhul võib ka oluliselt kallimaid lint- või postvundamenti kasutada.

Töötlemata puit (va vundamendiprussid) muutub seistes mõne aja pärast hallikaks, võib hakata sinetama ja hallitama. Kaitsmaks oma aiamaja puitu, on soovitav nad koheselt puidukaitsevahendiga töödelda.
Põrandalauad on soovitav eelnevalt töödelda värvitu puiduimmutusvahendiga, eriti laudade alumised küljed, millele pärast maja paigaldust enam ligi ei pääse.
Oluline on uksi-aknaid töödelda puidukaitsevahendiga nii seest- kui ka väljastpoolt! Vastasel korral võivad nad kõveraks tõmbuda.
Pärast maja paigaldust soovitame lõplikul viimistlusel kasutada ilmastiku kaitseks värvi, mis kaitseb puitu niiskuse ja UV-kiirguse eest. Majatootjad pakuvad ka tehases puidukaitsega töötlemist või väljast värvimist olenevalt tootjast(teenuse hinnad mõnest sajast kuni mõne tuhande euroni). Väga mugav ja ning lausa hädavajalik sügisexsel paigaldusel kui ilmad ei luba väljas värvimist.

Jaga postitust